מגזין GETMSDS

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איסטנבול – עיר של היסטוריה ותרבות

איסטנבול מהווה יעד תיירותי בולט עבור ישראלים ואנשים כל רחבי העולם, הרבה בזכות היסטוריה ותרבות עשירות מאוד. המיקום המיוחד של העיר, אשר נמצאת גם ביבשת אירופה וגם ביבשת אסיה, הפך אותה לאורך מאות שנים לנקודת מפגש של תרבויות ולשדה קרב מרכזי, עבור אימפריות שרצו לשלוט בה. העיר החליפה כמה שמות מאז נוסדה בשנת 667 לפני הספירה כביזנטיון, וכיום ניתן למצוא בה עדויות רבות ומרשימות לאימפריה הביזנטית ולאימפריה העות'מאנית, שעבור שתיהן היא הייתה הבירה. נשמע מעניין? כדאי לכם לחפש חבילה לאיסטנבול ולהתחיל לתכנן את המסע ההיסטורי והייחודי בין שלל המסגדים, הכנסיות והמוזיאונים המרשימים.

מסגד איה סופיה

עד ממש לא מזמן, המבנה החשוב הזה הוגדר כמוזיאון ולא כמסגד, אבל במסגרת השינויים הדתיים שהוא מבצע, נשיא טורקיה ארדואן החליט להשיב למקום את מעמדו המוסלמי. למעשה, מאז נבנה במאה השישית, האתר הספיק לשמש גם ככנסיה, והוא מייצג את עומקה של ההיסטוריה הטורקית. איה סופיה הוא דוגמה בולטת לאומנות ולאדריכלות של התקופה הביזנטית, והוא פשוט מרהיב. בפנים תמצאו שילוב לא שגרתי של סמלים מוסלמים ונוצריים ותיהנו מציורים, אריחים, ערבסקות, עבודות שיש, פסיפסים ועוד. רכשתם חבילה לאיסטנבול? זהו המקום להתחיל בו את הביקור.

ארמון טופקאפי והמסגד הכחול

ממשיכים באזור העיר העתיקה (סולטנהאמט), שפעם נקראה קונסטנטינופול, ולשני אתרי חובה נוספים. הארמון כולל מבנים שונים שמפוזרים בארבע חצרות ענק, אשר נועדו בעבר לשרת את הסולטאן ומשפחתו. בין המבנים יש כנסיה ביזנטית, מטבחי הארמון ובהם תצוגת כלי חרסינה וזכוכית עתיקים, ספריה, אולם תלבושות ועוד. המסגד הכחול נבנה במאה ה-17 במטרה להאפיל על האיה סופיה ואמנם כשל במטרה זו, אך הוא עדיין מרשים מאוד.

מעלה קרן הזהב ואיי הנסיכים

באזור זה תוכלו לסייר בין מסגדים וכנסיות שנשתמרו היטב. הדרך מתחילה בביקור בכנסיית סן סטפן של הבולגרים, שהובאה למקום בשלמותה מווינה בשנת 1871. ממשיכים בכנסיית פמכריסטוס, שהחלה את דרכה כמסגד אשר נבנה לעבוד הניצחון הטורקי על גיאורגיה ואזרבייג'אן. רוצים עוד כנסיה? בכנסיית סט. מארי נמצא עותק מהאישור שנתן מחמט הכובש על שמירת המקום. מכאן אפשר להמשיך למסגר פאתיח', אשר נהרס ברעידת אדמה ונבנה מחדש במאה ה-18, והתחנה הבאה היא כנסיית קאריה המדהימה, המכילה פסיפסים וציורי קיר נדירים.

את הסיור הזה מומלץ לסיים באיי הנסיכים – קבוצת איים אשר שוכנים מעט דרומים לאיסטנבול, אליהם הוגלו נסיכים ונסיכות שלא הצליחו לתפוס את השלטון בתקופה הביזנטית. מעבר לנוף היפהפה, באיים תוכלו ליהנות משקט ושלווה, מכיוון שאין בהם כלל כלי רכב (מלבד עגלות וסוסים).

העיר הגדולה בטורקיה היא גן עדן של ממש עבור אוהבי היסטוריה, ותאמינו או לא, מעבר לאפשרויות שהזכרנו יש עוד אתרים רבים בהם כדאי מאוד לבקר. מה שלא תספיקו בחופשה הקרובה, תוכלו לדחות לפעם הבאה. אז למה אתם מחכים? זה הזמן להשיג חבילה לאיסטנבול ולעלות על מטוס אל העבר.

כתבות אחרונות באתר
פרסומות
דילוג לתוכן